Şube Seçiniz

Sizi Arayalım
Kurumsal
Kültürde Eğitim
Kurucumuz
Kurs Şubelerimiz
İş Başvurusu
Eğitim Ücretleri
Rehberlik
İletişim
Dilek / İstek / Öneri

LGS Hazırlık Nedir?

LGS yani Liselere Geçiş Sistemi, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 - 2019 yılında TEOG sınavının yerine uygulamaya geçirilmiştir. Ortaöğretime geçiş sistemi olan LGS beceriye dayalıdır. LGS ile öğrencilerin mantık ve akıl yürütme yeteneğinin ölçülmesi hedeflenir. Sınavda başarılı olan öğrenciler puanların göre çeşitli liselerde eğitim görmek üzere başvuruda bulunabilir. Yapılan sıralamalara, puanlara ve tercihlere göre Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi liselerde eğitim görme hakkı kazanabilir. LGS’de istediği puanı alamayan öğrenciler ise adrese dayalı okullarda ya da merkezi sınavla öğrenci kabul etmeyen okullarda eğitimlerine devam edebilir.

LGS hazırlık ise 8. sınıfın sonunda yapılan LGS sınavına girecek olan öğrencilerin bu sınava hazırlanma sürecini ifade eder. LGS’de 8. sınıf öğretim programı temel alınır. Aynı gün ve iki oturum hâlinde yapılan sınavda öğrenciler Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden sorumludur.

Sınavda toplam 90 soru vardır. Sabah oturumunda yani sözel bölümde 50, öğle oturumunda yani sayısal bölümde ise 40 soru yer alır. LGS sayısal ve sözel bölümler için ayrılan süre toplamda 2 saat 35 dakikadır. Sınavda yapılan her 3 yanlış 1 doğruyu götürmekte olup LGS’nin mazeret sınavı da bulunmaz.

 

"ister yazın, ister arayın"
Whatsapp İletişim Hattı
0531 307 20 79
"ister yazın, ister arayın"
Whatsapp Logo
Whatsapp İletişim Hattı
905313072079